Franková Nikola

Obchodná akadémia (Murgašova 94)
Poprad

Tri gaštanové kone

Ďalšia kniha je Tri gaštanové kone od Margity Figuli. To je šiesta v poradí. Túto knihu som našla doma. Keď sme čítali ukážku z nej na základnej škole tak ma to celkom zaujalo, a tak som sa rozhodla, že si ju prečítam celú.

Ide v nej vlastne o to, že Peter sa vracia domov na svojom koni a rozmýšľa nad svojou životnou láskou Magdalénou. Ako je krásna, ako spolu trávili čas... A tak sa rozhodne, že ju pôjde požiadať o ruku. No po ceste stretne jej bratranca a Zápotočného, ktorý sa chystá požiadať o ruku jeho Magdalénu. Jej mama ju mu už sľúbila no jej otec by ju radšej vydal za Petra. Magdaléna s Petrom si sľúbia, že si po ňu Peter príde s tromi gaštanovými koňmi ak bude mať pre ňu nejakú strechu nad hlavou. A ona zatiaľ bude odkladať svadbu so Zápotočným. Peter odišiel a snažil sa pracovať čo najviac. Niekedy sa mu darilo a niekedy zase nie. Vďaka jednému pánovi v dedine to mal príjemnejšie, pretože sa mu snažil pomôcť. Keď si už konečne získal kone a dom mal postavený rozhodol sa, že sa vráti za Magdalénou. Ale keď prišiel do dediny zistil, že Magdaléna sa vydala za Zápotočného. Bol z toho veľmi ubolený no jedného dňa počuli v dedine krik. Prišli na to, že je to od Zápotočného. Tam Magdaléna neudržala koňa a ten zabil Zápotočného. Skončilo sa to tak, že sa Magdaléna vydala za Petra a odišli spolu do Turca.

Myslím si, že toto dielo stojí za prečítanie aj keď už je staršie. Nájde sa tam mnoho poučných situácii a tiež to má veľmi zaujímavý dej. Taktiež sa mi páči myšlienka tohto diela, že láska dokáže prekonať všetky prekážky v živote ak je tá pravá. Určite si ju odporúčam prečítať.