Zajacová Rebeca

Obchodná akadémia (Račianska 107)
Bratislava-Nové Mesto

Me Before You - Jojo Moyes

Knižka, ktorá je aj vo filmovom spracovaní je o príbehu lásky a poukazuje na to,že psychicá nespokojnosť, nevyrovnanosť dokáže vyhrať aj napriek silným citom. 
Príbeh zobrazuje Louisu, ktorá je svojská, rada sa výrazne oblieka, má priateľa Patricka, ktorého veľkou záľubou je beh. Jedného dňa ale príde nečakane o svoju prácu vo svojom obľúbenom bistre a ocitne sa v situácií, kedy sa musí rozhliadnuť po niečom novom. Dostane ponuku sa starať 6 mesiacov, za slušné peniaze o muža menom Will, ktorý je po ťažkej nehode na vozíku. 
Louisa dostala jasnú, časovo obmedzenú misiu, presvedčiť Willa, že život stojí za to žiť. Aj napriek veľkej snahe sa spirateliť a robiť si prácu čo najlepšie, Will je k nej odmeraný a nejaví záujem.
Po nejakom čase si nájdu k sebe cestu a z obidvoch strán je cítiť niečo nové . Lousie si začína byť neistá či stále niečo cíti k Patrickovi a trávi viac čas s Willom. 
Potom ako sa Louisa dozvie, že Will má v pláne po uplynutí 6 mesiacov ukončiť svoj život si je istá že ho presvedčí aby žil a aj spolu s ňou. 
Napriek všetkému príbeh končí nie úplne tak ako by Lousia chela, ale predsa šťastne pre oboch. 

Jedna z mojich nahoblúbenejších kníh, ktorú som prečítala niekoľkokrát a vždy ma dokáže dojať a roznežnniť.
Myslím si, že Louisa je veľmi milá, niekedy možno príliš zbrklá, ale väčšinou nemá zlý úmysel . Nie vždy jej aj napriek snahe plány vyjdú, a podľa môjho názoru boli tieto momenty práve tie čo nakoniec Willa presvedči aby jej dal šancu. 
Celý priebeh deja je láskavý, zábavný a miestami aj poučný. 
Na jednej strane ma záver sklamal, pretože láska, ktorá bola cítiť z Willowej strany mi prišla skutočná a silná a prišlo mi to nefér voči Louise, ktorá obetovala množstvo síl a času aby mu ukázala aký môže byť život pekný. A mysl ím, že sa jej to aj podarilo. Dlho som tento názor mala v sebe, ale ako som sa ku knihe niekoľkokrát vrátila, vžila som sa čiastočne aj s Willom, ktorého život pred nehodou bol plný zábavy, mal ho rád a vedel si ho užiť. A keď videl, že aj napriek snahe, ktorú vynaložil neprichádzali výsledky pochopila som, že nebol šťastný. Napriek tomu Louise sa na pár malých momentov podarilo Willa presvedčiť, že by predsa len mohol aj takto žiť spolu s ňou a pocitim čistej lásky, ktorou bol po dlhom čase konečne úprimne obdarený.
Nakoniec, ale urobil tak ako to mal v pláne a teraz mi jeho roozhodnutie nepríde vôbec nesprávne. Síce mi to na začiatku prišlo sebecké a kruté voči Louise, teraz viem, že on vedel najlepšie čo chce urobiť a nesúdim. Som rada, že to nakoniec pochopila aj Louisa a stála pri ňom.
V tomto prípade si myslím, že sa vydaril aj film, ale kniha je samozrejme variant, ktorý odporúčam na lepšie pochopenie toho, čo hrdinovia v tej chvíli prežívajú.

Uvedomila som si, že nie vždy aj napriek vynaloženiu veľkého úsilia sa všetko podarí podľa našich predstáv a možno aj cez veľkú bolesť sa snažiť pochopiť aj druhú stranu.
Kniha mi príde napísaná veľmi dobre, pútavo, žiadne naťahovanie. Odporúčam !