Bartošová Kritínka

Základná škola (Komenského 1)
Modra

Psy poznávame a určujeme

                                                                                                             Kristína Bartošová, 6.A

 

Psy poznávame a určujeme

 

Psy poznávame a určujeme je tá najlepšia kniha na svete. Čítala som ju od malička a radím vám, aby ste si ju prečítali aj vy. Naučíte sa niečo nové a zaujímavé o svojich domácich miláčikoch, či členoch vašich rodín.  V knihe sú vymenované rôzne plemená psov a ich stručná charakteristika.  Poľovné psy, chrty, teriéry, pastierske a ovčiarske psy, dogovité psy aj mastify. Taktiež je spomínané ich využitie. Psy môžu plniť funkciu spoločenskú, alebo sprievodnú.  Na ukážku som vybrala niektoré plemená. Viac v uvedenej  knihe  z vydavateľstva SVOJTKA&Co.            

Poľovnícke psy - sú určené hlavne na pomáhanie v poľovníctve. Pomáhajú zaháňaním zvierat alebo ich vyhľadávaním. Plemená poľovných psov sú napr. Barbet, Bavorský farbiar, Billy.                                

Chrty - sú  veľmi veľké a chudé psy. Majú hladkú srsť a väčšinouje ich srsť dlhá. Vyžadujú veľký priestor. Hmotnosť môžu dosiahnuť najviac do 50kg. Medzi toto plemeno patrí napr. Barzoj, Basenji, Afgánsky chrt.      

Teriéry  - sú menšie plemená psov. Ich povaha je citlivá, pokojná a aj veľmi veselá. Môžu byť aj v byte. Srsť majú veľmi jemnú. Plemená napr. Bostonský teriér, Austrálsky teriér, Airedalský teriér.                                                     

Pastierske a ovčiarske psy - sú určené na pastierstvo. Pomáhajú zaháňať stádo oviec, kôz, kráv a podobne. Sú to veľké psy a preto musia mať aj dostatočne veľa miesta a výbeh. Plemená napr. Bernský salašnícky pes, Nemecký ovčiak, Komondor.                                                        

Dogovité psy a mastify - sú to veľmi ostré a tiež tvrdohlavé psy. Musia mať dostatok miesta. Veľmi dobre strážia. Plemená napr. Nemecký boxer, Bordeauxská doga, Leonberger.                                               

Spoločenské a sprievodné psy - sú to ostražité, veľmi živé a hlavne prirodzené psy. Sú hravé. Srsť majú veľmi mäkkú a hladkú. Tiež obľubujú deti, sú veľmi samostatné. Plemená napr. Havanský psík, Papillon, Cavalier King Charles Spaniel                                       

Špice - sú prítulné, prispôsobivé a verné psy. Nevychádzajú väčšinou s druhými psami, ale s deťmi veľmi dobre. Špic je veľmi ostražitý. Plemená napr. Aljašský malamut, Karelský medvedí pes, Sibírsky husky.